Möten i VaBK

Medlemsmöte 3 sept med föredrag om nosarbete

Välkomna till medlemsmöte 3 sept kl 19-21 med föredrag om hundens nosarbete av Siw Rüden. Föreläsningens fokus är hur vittringen påverkas av vindstyrkor, värme, regn, sol, kyla, terräng på doftgömmor som är placerade oåtkomligt, på 120-180 cm höjd eller i marknivå. Hur påverkas hundens arbete? Vad behöver du som förare känna till för att kunna […]

Read more ...
Protokoll från medlemsmötet 16 okt, 2017

Medlemsmöte för oss i Vallentuna Brukshundklubb mån 16 okt och fullt i klubbstugan av nya och gamla medlemmar. Fika framdukat och mysigt med ljus tända. Information om SBK:s 100-årsjubileum samt diverse frågor och svar följdes av att Jerker och Kajsa Kihlström från ”Veterinären i Vallentuna” berättade om julens faror för djur. På plats nummer 1 […]

Read more ...
Medlemsmöte 16 okt

Medlemsmöte för alla medlemmar i Vallentuna Brukshundklubb måndagen den 16 oktober kl 19-21 i klubbstugan. Vi bjuder på fika! Veterinären Jerker Kihlström kommer och pratar om julens faror för djuren. Vi får också möjlighet att ta upp frågor från oss medlemmar om exempelvis kurser, tävlingar och allmän drift av vår klubb. Här har du möjlighet att engagera […]

Read more ...
Välkommen till årsmöte 12 feb

Härmed kallas du som medlem i Vallentuna Brukshundklubb till: Årsmöte söndag den 12 februari, 2017 kl 16-18 i klubbstugan. Vi bjuder på fika! Du finner förslag till dagordning och övriga möteshandlingar här . På årsmötet går vi bland annat igenom verksamhetsberättelsen, fastställer balans- och resultaträkning samt väljer styrelse för i år. Välkommen önskar styrelsen i Vallentuna Brukshundklubb!

Read more ...
Vad tycker du?
Hoppa till verktygsfältet