Välkommen på intensiv kurs i tävlingslydnad för alla klasser
Fre kväll 3/10 samt hela dagen lör 4/10
Förkunskaper
Hunden ska vara vaccinerad enligt SKK:s riktlinjer.
Hunden måste kunna vara lös och jobba tillsammans med sin förare trots att det finns andra lösa hundar omkring.
Kursbeskrivning
Föreläsningskväll
Föreläsningskväll, fredag 3 okt, med Anna-Carin Karlsson och Malin Karlsson, riktar sig till dig som vill starta upp din träning i lydnadsklass, men även till dig som redan tävlar då vi kan diskutera vad som händer på tävling, hur domaren dömer och lite tävlingspsykologi.
Träningsdag
En träningsdag, lör 4 okt, med Malin Karlsson som instruktör där du kan få hjälp och tips med din träning i lydnadsklassens samtliga klasser!
Samtliga ekipage tränas individuellt med inlärning/träning av momenten beroende på var i träningen du och din hund befinner er.
Vi gör en paus mitt på dagen för lunch som du tar med dig själv. Micro finns.
Instruktörer

Malin Karlsson, Bro-Håbo BK
Började träna och tävla när jag var 12 år och har sedan dess varit fast i denna underbara sport.
Hade turen att ta över min mammas hund när jag fick mitt hundintresse och startade mitt första SM när jag var 13 år.
Sedan dess har jag deltagit på ett antal SM med 3 olika hundar och min största merit är SM guld 2014 med min älskade Elton.
Det roligaste med lydnaden är att träna alla detaljer som krävs för att få dom högsta poängen och att lyckas få till en helhet där även detaljerna håller. Inte alltid det lättaste men när det väl sitter så får man lyckorus och det är det som är min drivkraft!

Anna-Carin Karlsson, Bro-Håbo BK
Utbildning/ar inom SBK
SBK Instruktör
Domare Lydnadsklass A (Startklass-klass 3)
Tävlingsledare Lydnadsklass
Tävlingssekreterare lydnad, bruks & rallylydnad
Jag tycker om att ha kurs för att
Att få chansen att följa ekipage i deras träning och att få utveckla en förares förståelse för hundens lärande är verkligen givande och intressant
