Välkomna på kurs i grunder för den framtida tävlingshunden
Börjar 27 maj kl 18:30
Se framför dig en hund som ber om att få träna, som bara har fokus på dig och som ger allt varje gång ni tränar. Oavsett ras, ålder eller hundsport du satsar mot är starten och grunderna detsamma.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs men du får gärna ha som mål att komma ut på tävling någon gång i framtiden.
Hunden ska vara vaccinerad enligt SKKs riktlinjer.
Kursbeskrivning
En kurs för unga hundar (från 10 månader) såväl som äldre som behöver forma eller repetera dem värdefulla grundträningen.
Väl genomarbetade grunder är A och O för för lyckade prestationer på tävlingsbanan.
I den här kursen går vi igenom hur du skapar engagemang, bygger en fungerande helhet och lär hunden delar som gör momenten enklare att träna in. Vi kommer också jobba med att hitta en bra träningstanke och teamkänsla mellan hund och förare. Sist men inte minst du lär dig ett motiverande och inspirerande koncept du kan använda i varje träning och får en stegvis plan som du kan följa även efter kursen!
Instruktör
Marloes Fransen
Jag har hållt kurser i snart 20 år, mest utomlands, men utbildade mig till SBK Valp & Allmänlydnadsinstruktör år 2019.
Min äldsta Cattledog är nu 10 år och vi har provat allt. Vi lyckades komma upp i högsta klassen i lydnad och rallylydnad, elit bruks (spår) och vi har provat oss på viltspår, lite agility, nosework och hon glänser fortfarande i utställningsringen.